O Mnie

Dr n. med. Piotr Szydlik

W 1995 roku ukończyłem Akademię Medyczną w Białymstoku. Od roku 1997 pracuję W Klinice Neurochirurgii USK w Białymstoku. Uzyskałem stopień naukowy doktora nauk medycznych w 2005 roku, a rok później tytuł specjalisty z zakresu neurochirurgii.

W latach 2006 – 2007, jako samodzielny specjalista, pracowałem w Klinice Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Pampelunie w Hiszpanii co w znaczącym stopniu ukształtowało mnie jako neurochirurga. Odbyłem liczne szkolenia w ośrodkach zagranicznych, w tym, by wymienić te dłuższe, w Anglii w Newcastle pod kierunkiem prof. Mendelow’a (1 mies,), w Holandii w Groningen (1 mies.), w ośrodkach hiszpańskich – w Madrycie (1 mies.) i Alicante (2 tyg.), w Niemczech ( 2 tyg.). Przez 3 miesiące przebywałem w Klinice Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Iowa City w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobywałem wiedzę na temat chirurgii schorzeń połączenia czaszkowo-kręgosłupowego, kręgosłupa i podstawy czaszki, neurochirurgii pediatrycznej i funkcjonalnej pod kierunkiem uznanych na świecie specjalistów – prof. Arnolda Menezesa i prof. Vincenta Traynelisa (Neurosurgical International Fellowship, 2004). Szkolenie te w dużym stopniu wyznaczyło kierunek moich zainteresowań zawodowych. We wrześniu i październiku 2015 odbyłem bardzo owocne szkolenie w Klinice Neurochirurgii Rush University w Chicago pod kierunkiem prof. Richarda Fessler’a i prof. Treynelis’a, które obejmowało m. in. nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia schorzeń kręgosłupa, techniki stabilizacji kręgosłupa w skomplikowanych przypadkach, leczenie guzów mózgu i kręgosłupa.

Szczególnym obszarem mojego zainteresowania są schorzenia połączenia czaszkowo-kręgosłupowego – zajmuję się kompleksowym leczeniem zespołu Chiari’ego (wykonuję m.in. przecięcia nici końcowej rdzenia w tym zespole  lub/i w zakotwiczeniu rdzenia), niestabilności, nowotworów w tej lokalizacji. Zajmuje się także leczeniem syringomielii, skomplikowanych torbieli rdzeniowych, dyskopatii, zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, w tym kręgozmyków, skoliozy, niestabilności, nowotworów kręgosłupa, osteoporozy.

W chirurgii kręgosłupa stosuję różnorodne, zaawansowane procedury odbarczenia kanału kręgowego i stabilizacji kręgosłupa z dostępów tylnych, przednich i bocznych z użyciem metod małoinwazyjnych (MIS) i tzw. tradycyjnych dostosowując postępowanie do konkretnej sytuacji.

Moje zainteresowania zawodowe związane są z chirurgią nowotworów mózgu, w tym podstawy czaszki, a także neuroendoskopią, w tym leczeniem wodogłowia -wentriculostomia, torbieli pajeczynówki, guzów układu komorowego mózgu.