O Mnie

Dr n. med. Piotr Szydlik

W 1995 roku ukończyłem Akademię Medyczną w Białymstoku. Od roku 1997 pracuję W Klinice Neurochirurgii USK w Białymstoku. Uzyskałem stopień naukowy doktora nauk medycznych w 2005 roku, a rok później tytuł specjalisty z zakresu neurochirurgii.

W latach 2006 – 2007, jako samodzielnyny i niezależny specjalista, pracowałem w Klinice Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Pampelunie w Hiszpanii co w znaczącym stopniu ukształtowało mnie jako neurochirurga. Odbyłem liczne szkolenia w ośrodkach zagranicznych, w tym, by wymienić te dłuższe, w Anglii w Newcastle pod kierunkiem prof. Mendelow’a, w Holandii w Groningen, w ośrodkach hiszpańskich – w Madrycie i Alicante, w Niemczech. Przez 3 miesiące przebywałem w Klinice Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Iowa City w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobywałem wiedzę na temat chirurgii schorzeń połączenia szczytowo-potylicznego, chirurgii kręgosłupa i podstawy czaszki, neurochirurgii pediatrycznej pod kierunkiem uznanych na świecie specjalistów – prof. Arnolda Menezesa i prof. Vincenta Traynelisa (Neurosurgical International Fellowship, 2004). Szkolenie te w dużym stopniu wyznaczyło kierunek moich zainteresowań zawodowych. We wrześniu i październiku 2015 odbyłem bardzo owocne szkolenie w Klinice Neurochirurgii Rush University w Chicago, które obejmowało m. in. nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia schorzeń kręgosłupa, w tym techniki stabilizacji kręgosłupa w skomplikowanych przypadkach, ponadto leczenie guzów mózgu i kręgosłupa.

Moje zainteresowania zawodowe związane są z chirurgią nowotworów mózgu, w tym podstawy czaszki.

Szczególnym obszarem mojego zainteresowania są schorzenia połączenia głowy i szyi (połączenia czaszkowo-kręgosłupowego), a także odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Zajmuję się leczeniem m.in. zespółu Chiari’ego, niestabilności połączenia szczytowo-potylicznego, syringomielii, dyskopatii i zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, kręgozmyków, niestabilności kręgosłupa, nowotworów wewnątrz- i zewnątrzkanałowych, w tym w połączeniu czaszkowo-kręgosłupowych oraz w kości krzyżowej. W chirurgii kręgosłupa stosuję różnorodne, zaawansowane procedury odbarczania kanału kręgowego i stabilizacji kręgosłupa z dostępów tylnych i przednich z użyciem metod małoinwazyjnych (MIS) i tzw. tradycyjnych dostosowując postępowanie do konkretnej sytuacji.

Zajmuję się także neuroendoskopią, w tym leczeniem wodogłowia -wentriculostomia, torbieli pajeczynówki, guzów układu komorowego mózgu.